ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápadyZdravie

Kompost? Nie. Lekáreň!- využite burinu vo svoj prospech

Naša príroda nám odpradávna ponúka rôzne druhy bylín, ovocia a zeleniny. Častokrát však robíme chybu a to tú, že niektoré druhy burín vyhadzujeme a robíme z nich kompost. Je logické, že čo človek nepozná, tomu nedôveruje. No robíme chybu! Aj burina, na ktorú by to povedal len málokto sa dá konzumovať a dokonca veľmi chutne. Prinášame vám zopár druhov burín, ktoré rozhodne nevyhadzujte, ale chutne si pripravte!

Tri pravidlá

Ešte pred tým, ako si predstavíme „jedlú burinu“ je dôležité povedať, že pri zbere divo rastúcich bylín treba byť obozretný. Poslúžia vám na to aj tieto 3 jednoduché pravidlá:

  1. Pravidlo: „Nejedzte niečo, čo nepoznáte“.

Toto pravidlo by sme mohli aplikovať aj pri zbere húb, kde platí ešte o čosi naliehavejšie. No poďme späť k bylinám. Nikdy nezbierajte niečo, čo ste nikdy v živote nevideli a tým pádom ani neviete o čo ide. Zbierajte iba tie druhy bylín o ktorých už čo to viete, minimálne aspoň to, že sú burinami. Ak si nie ste niečím istí, radšej to nechajte tak. Vyhnete sa tak problémom.

  1. Pravidlo: „ Menej je niekedy viac“.

AMEN. Pri zbere bylín to platí dvojnásobne. Dôvod je ten, že ak by ste vášmu telu dali vysoké dávky „zdravia“ v podobe byliniek, tak by dostalo šok a trpeli by ste nevoľnosťou a problémami s trávením. Nechajte, nech si telo na nový režim zvykne.

  1. Pravidlo: „ Nekombinujte druhy“:

Ak by ste naraz skonzumovali veľa druhov bylín, nebudete vedieť, z ktorej vám prišlo nevoľno. Ak začnete pomaly a jedným druhom, zistíte ako vaše telo na danú bylinu reaguje a či ju chce.

Ktoré buriny jesť?bindweed-1490136_1280

Mrlík biely

Je považovaný za brata špenátu a obsahuje veľa vitamínov. Mrlík nájdete najmä v pôdach, ktoré boli istým spôsobom, upravované. Sú to sídliská, orné pôdy, záhrady, či rumoviská. Samozrejme, ak sa nachádza blízko frekventovanej dvojprúdovej cesty, tak ho zbierať nebudete. Pretože to už je bylina ale s prídavnými výfukovými látkami. Zbierajú sa z neho hlavne listy, ktoré chutia skvelo aj sami o sebe. Pripraviť si z nich môžete aj chutný šalát. Pridať ich tiež môžete do omeliet, slaných koláčov, smoothies. Navyše, ak vás poštípal nepríjemný hmyz, môžete mrlíkové listy priložiť na ranku- pôsobia totiž antibakteriálne.

Portulaka zeleninová

Táto rastlinka je považovaná za veľmi odolnú a nepríjemnú burinu. No zaujímavosťou je to, že obsahuje viac omega 3 mastných kyselín ako rybí olej a to už stojí za zmienku! Je bohatá na betakarotén, vitamíny A a C, kyselinu listovú, sodík, fosfor, či riboflavín. V čínskej medicíne ňou liečia hemoroidy, hnačku alebo úplavicu. Zbiera sa celá rastlina a konzumovať ju môžete aj surovú. Pridať ju môžete taktiež do smoothies, šalátov alebo omeliet.

Štiav alebo šťaveľsorrel-115385_1280

Túto rastlinu poznáme z detstva. Väčšinou rástla pri každej materskej škole a ako zvedavé deti sme jedného dňa ochutnali jej zelené listy. Prekvapila nás kyslastá chuť a tak sme po niekedy nie príliš dobrom obede, konzumovali šťaveľ- po našom „šošku“. Štiav poznali už v starovekí Gréci a Rimania. V Nemecku, Maďarsku, či v Bulharsku ide o veľmi uznávanú bylinu. Ak by ste si chceli „šošku“ vypestovať v pohodlí domova, môžete. Táto nenáročná burina nepotrebuje špeciálne záhradkárske vedomosti, ani prípravky. Listy a stonky sa používajú v surovom stave, no šťaveľ môžete aj dusiť, či piecť. Obsah vitamínov a enzýmov bude nižší, pretože tepelnou úpravou sa látky vytrácajú.

Ďalšie „buriny“, ktoré stoja za zmienku:

  • Černicové listy: sú výborné proti choroboplodným zárodkom a výborný je aj čaj z týchto listov
  • Orechové listy: POZOR, sú silným insekticídom! Ak vaše deti alebo domácich miláčikov trápia vši, poraziť ich môžete práve týmito listami- presnejšie odvarom z nich. Zopár listov zalejte vriacou vodou a nechajte 24 hodín lúhovať.
  • Vlasy z kukurice: zbierame zelené, nie usušené! Odvar z „vlasov“ kukurice používame na liečbu obličkových kameňov, pri zápche, či kolikách
  • Malinové listy: výborná potrava pre hlodavce, ale aj silný vyvolávač pôrodu- neodporúča sa konzumovať tehotným ženám!
  • Morušové listy: čaj z listov moruše upravuje krvný tlak, je výborný pre „cukrovkárov“ a pomôže aj pri problémoch so zaspávaním
  • Listy mrkvy, reďkovky, či cvikly: výborné do smoothies, polievok, šalátov..

Ak nabudúce budete zbavovať vašu záhradku nepríjemných a odolných burín, zamyslite sa, či ich predsa len nepoužijete ako domácu lekáreň, nie ako kompost.

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *