ČlánkyMagazínTopZaujímavosti a nápady

Prikrmovanie: strava pre najmenších

Názory o prikrmovaní malých detí sa  často rozchádzajú. Spôsobuje to najmä dojčenie – je iné prikrmovať dieťa popri materskom mlieku a iné popri jeho náhradách. Aké sú rozdiely v začiatkoch prikrmovania a akú stravu pre bábätká pripravovať? Dozviete sa v krátkom manuáli.

Kedy začať s prikrmovaním

Ak nemáte problém s nedostatkom materského mlieka je najlepšie svoje dieťatko kojiť čisto týmto spôsobom až do šiesteho mesiaca. V prípade, že už skôr prejavuje veľkú túžbu po jedle, môžete s prikrmovaním začať aj o pár dní skôr, najskôr však o jeden až dva týždne. V prípade, že sa dieťa vyvíja pomalšie, poraďte sa so svojim detským lekárom.

babies-921037_1920Občas môže nastať problém s materským mliekom a je nutné použiť jeho alternatívu. Keď dieťa prejavuje veľký hlad aj po vypití 1000 ml umelého mlieka, môžete s prikrmovaním začať už od konca štvrtého mesiaca. Nie je to však jediný dôvod. Materské mlieko v sebe obsahuje látku zvanú kolostrum, ktorá podporuje vývoj a imunitu bábätka. Vitamíny je preto najvhodnejšie doplniť formou rozmixovanej zeleniny. Dieťaťu, ktoré má menej ako štyri mesiace, netreba podávať žiadne príkrmy, čaj ani šťavy.

Prvé pokrmy

Medzi prvé suroviny, ktoré dieťa môže konzumovať, patrí najmä zelenina ako mrkva, zemiak, kaleráb, cukina, baklažán, karfiol, brokolica alebo mladé zelené fazuľkové struky. Samozrejme, že bábätko potrebuje aj trochu sladších pokrmov a na túto príležitosť sa hodí banán, jablko, hruška, jablko, marhuľa alebo broskyňa. Či už sa rozhodnete pre prípravu zeleniny alebo ovocia musíte dbať na to, aby boli dobre uvarené a
následne rozmixované na hladkú kašu. K hotovej kašičke už nepridávajte žiadne korenie ani soľ. Môžete pridať jednu lyžičku ľanového oleja, vďaka ktorému bude dieťa jednoduchšie tráviť prijatú stravu. Ak dieťa kojíte materským mliekom, no začali ste už aj s prikrmovaním, pokojne v tom pokračujte a s kojením určite neprestávajte. Dieťa sa totižto ešte len zoznamuje so stravou a mlieko stále tvorí hlavný zdroj živín, tekutín a energie. Kombinácia takejto stravy a materského mlieka je to najlepšie, čo môžete svojmu potomkovi dať.

Podávanie stravy_dsc52151

Keď začnete s kŕmením, aj jedna čajová lyžička môže pre vaše dieťa predstavovať veľkú porciu. Hneď zo začiatku mu podávajte jednu surovinu 3 až 4 dni pričom sledujte jeho reakciu na vybranú zeleninu či ovocie. Nie vždy dieťaťu zachutí hneď na prvýkrát. Pripravte sa preto na to, že občas budete musieť vyskúšať viacero kombinácií.

Najideálnejšia je izbová teplota, teda nie príliš horúce ani studené jedlo. Niektoré mamičky si možno podávanie jedla dôkladne sledujú a časujú. To však vôbec nemusíte robiť. Ak je dieťa hladné, dokáže to dať hlasne najavo. Pri podávaní stravy položte dieťa do vzpriamenej polohy, aby mohlo bezpečne prehltnúť potravu. Ak vaše dieťatko ešte nedokáže samo sedieť, posaďte ho napríklad do autosedačky.

_dsc52081Keď si dieťa zvykne na najľahšiu stravu, môžete do jeho jedálnička pripojiť aj nesolené dusené biele mäso, teda najlepšie morčacie alebo kuracie. Náhradou mäsa môže byť vaječný žĺtok jeden až dvakrát týždenne. Od siedmeho mesiaca skúste pridávať aj detskú krupicu, krúpy, ovsené vločky, proso, cestoviny alebo pečivo, ktoré však nesmie byť celkom čerstvé.

Varené doma chutí lepšie

V súčasnosti máme stále menej času, no zároveň vieme, že keď ide o stravu našich najmenších, oplatí sa ho investovať do vlastnoručnej prípravy jedál. Takéto jedlo je zaručene čerstvé, má viac vitamínov a poskytne aj stopercentne prirodzenú chuť. V tomto príp
ade teda vždy viete, čo vaše dieťa zjedlo. Skvelou výhodou pre vás môže byť aj to, ak využívate zeleninu z vlastnej záhrady. Takáto verzia domácej stravy je samozrejme oveľa lacnejšia ako tá kupovaná.

Ilustračné foto: autor, pixabay.com

Mária Pachová

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Láska k písaniu a vareniu ma priviedla na portál, ktorý mi ponúka oboje. Som rada, že sa popri škole môžem venovať tomu, čo ma naozaj baví a prinášať čitateľom zaujímavé informácie o jedle a stravovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *